MAXIE MAULTSBY
Maxie Maultsby Jr.
Dr. Maxie C. Maultsby, Jr. (ur. 24 kwietnia 1932 r.) był profesorem psychiatrii w czterech amerykańskich szkołach medycznych. W 1977 został wybrany na członka American Psychiatric Association, a w roku 2000 wyróżniono go dożywotnim członkostwem w tej organizacji, w uznaniu za znaczący wkład w amerykańską psychiatrię. Od 1989 do 1995 roku był przewodniczącym katedry psychiatrii w College of Medicine na Howard University w Waszyngtonie. Obecnie jest tam jednym z aktywnych profesorów honorowych.

Jest twórcą Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) opartej na modelu terapii poznawczo-behawioralnej nastawionej na samopomoc. Podstawą RTZ jest założenie, że to nie fakty wywołują nasze emocje, ale nasze przekonanie o tych faktach. 

Celem Racjonalnej Terapii Zachowania jest kontrola własnych emocji i wpływ na nie. Program terapii oparty jest na teoriach uczenia i neurofizjologii oraz koncentruje się głównie na możliwościach zmiany niezdrowego sposobu myślenia. 
Stosując się do wytycznych programu można skutecznie nauczyć się radzić sobie z codziennymi kłopotami i stresem, związanym z wykonywaną pracą, a także z trudnymi problemami osobistymi i rodzinnymi. Książki dr. Maultsby’ego zostały przetłumaczone na kilka języków i służą nie tylko specjalistom od chorób psychicznych, ale i zwykłym czytelnikom, którzy chcą lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami i nawykami. Są używane na zajęciach, w kościołach, korporacjach, ale też w grupach wsparcia dla osób uzależnionych i w programach resocjalizacyjnych. W tych ostatnich mają usprawnić okazywanie emocji i zachowań w sytuacjach interpersonalnych.
(za: www.charaktery.eu)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pierwszy w Polsce autoterapeutyczny blog oparty na Racjonalno-Emotywnej Terapii Zachowań doktora Alberta Ellisa to w zamierzeniu jego twórców miejsce przyjaznych spotkań. Jesteśmy otwarci na Wasze, drodzy Czytelnicy, komentarze. Pamiętajmy jednak, by nie zawierały treści wobec kogokolwiek obraźliwych. Czekamy także na Wasze pytania. Postaramy się szybko odpowiedzieć:)