AARON BECKDr Aaron Temkin  Beck (ur. 18 lipca 1921) - ukończył Brown University w 1942, a następnie Yale Medical School w 1946 roku. Początkowo zdobywał wiedzę z zakresu psychoanalizy, jednak poszukiwania skutecznej metody leczenia depresji podczas pracy jako psychiatra na Uniwersytecie Pennsylwanii doprowadziły go do rozwoju koncepcji Terapii Poznawczej (Cognitive Therapy), która okazała się skuteczna w przypadku wielu schorzeń. Dzisiaj jest emerytowanym profesorem Wydziału Psychiatrii w Pennsylwanii, gdzie mimo wieku prowadzi badania.
Dr Beck opracował słynną skalę mierzenia zaburzeń psychicznych wykorzystywaną szeroko na całym świecie. Brał udział w pracach Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, publikował w niezliczonych czasopismach medycznych i wykładał na całym świecie. W czasie swej wieloletniej praktyki pełnił funkcję profesora gościnnego w takich uczelniach, jak Oxford, Harvard, Yale czy Columbia.Ponadto jest honorowym dyrektorem Akademii Terapii Poznawczej, organizacji non-profit, zrzeszającej blisko 1000 certyfikowanych terapeutów.
Dr Beck opublikował 22 książki oraz ponad 540 artykułówJest także laureatem wielu nagród, w tym Albert Lasker Award oraz Gustave O. Award Lienhard za "wybitne osiągnięcia na rzecz poprawy opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych."

Tuż po rozpoczęciu kariery zawodowej, jako wyznawca i praktyk tradycyjnej psychiatrii psychoanalitycznej, ruszyłem z ogromnym entuzjazmem do pracy i zacząłem badać empirycznie dowody na potwierdzenie freudowskiej teorii i terapii depresji. Trudno było takie dowody znaleźć, a z danych, które zbierałem, wyłonił się kształt nowej, sprawdzalnej naukowo teorii na temat przyczyn zaburzeń emocjonalnych. Miałem wrażenie, że w badaniach tych powstaje obraz pacjenta z depresją, który postrzega siebie samego jako "przegranego", jako kogoś, kto się do niczego nie nadaje, kto jest skazany na frustrację, poniżenie i klęskę. Dalsze eksperymenty wykazały, że istnieje znacząca różnica pomiędzy samooceną, oczekiwaniami i aspiracjami osoby w depresji z jednej strony a rzeczywistymi osiągnięciami takiej osoby z drugiej. Doszedłem zatem do wniosku, że w depresji musi istnieć element zaburzenia myślowego - osoba pogrążona w tej chorobie wyciąga na swój własny temat negatywne, niczym nieuzasadnione wnioski, podobnie myśli o swoim środowisku i swojej przyszłości. Taki pesymizm wpływa na nastrój, motywację i związki z innymi, prowadząc do pełnego spektrum psychologicznych i fizycznych objawów typowych dla depresji.
Obecnie jesteśmy w posiadaniu ogromnej liczby danych naukowych i wyników badań klinicznych, które wskazują na to, że człowiek może nauczyć się sterować i kontrolować nieprzyjemne zmiany nastroju i autodestrukcyjne zachowania, wprowadzając w życie kilka względnie prostych zasad i technik.Bardzo obiecujące wyniki tych badań rozbudziły zainteresowanie  teorią poznawczą wśród psychiatrów, psychologów oraz innych osób zajmujących się problemami zdrowia psychicznego. Wielu autorów określało nasze odkrycia mianem przełomu w badaniach naukowych nad psychoterapią i zmianami osobowościowymi.  Ta wciąż rozwijająca się teoria zaburzeń emocjonalnych, na której opieraliśmy badania, stała się przedmiotem intensywnych studiów w ośrodkach uniwersyteckich na całym świecie.

- Aaron Beck
przedmowa do: "Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję", David. D. Burns, Poznań 2010

____________________________
informacje za: Beck Institute - www.beckinstitute.org, tłum. Adam Zemełka

2 komentarze:

  1. Cieka osobowość.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Thanks for another excellent post. Where else may just anybody get that type of information in such an ideal approach of writing? I've a presentation next week, and I'm at the search for such information. capital one login

    OdpowiedzUsuń

Pierwszy w Polsce autoterapeutyczny blog oparty na Racjonalno-Emotywnej Terapii Zachowań doktora Alberta Ellisa to w zamierzeniu jego twórców miejsce przyjaznych spotkań. Jesteśmy otwarci na Wasze, drodzy Czytelnicy, komentarze. Pamiętajmy jednak, by nie zawierały treści wobec kogokolwiek obraźliwych. Czekamy także na Wasze pytania. Postaramy się szybko odpowiedzieć:)