czwartek, 15 maja 2014

DODATEK 4: PRZEZ DZIAŁANIE DO ZDROWEGO MÓZGU

W dzisiejszym Dodatku powiemy nieco o uelastycznieniu naszego mózgu. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wszelkie zaburzenia mają swoje źródło nigdzie indziej, jak pod czaszką i nie pochodzą ani z kosmosu, ani skądkolwiek indziej, co sterowałoby nami zdalnie. Dobra wiadomość, którą warto przypominać jak najczęściej, jest taka, że zarówno poprzez swoje myśli, jak i zachowanie możemy usprawnić działanie mózgu, czyli poszerzyć nad nim kontrolę. W jaki sposób to zrobić? Oddajmy głos Louisowi Cozolino, psychologowi, z którego rewelacyjnej książki "Neuronauka w psychoterapii" pochodzi poniższy fragment:

"Podstawowym założeniem zarówno neuronauki, jak i psychoterapii jest związek optymalnego zdrowia i funkcjonowania z coraz bardziej zaawansowanym poziomem rozwoju i integracji. Na poziomie neurologicznym oznacza to integrację i komunikację sieci neuronowych związanych z emocjami, poznaniem, wrażeniami i zachowaniem. Na poziomie psychologicznym integracja jest zdolnością doświadczania ważnych aspektów życia z jak najmniejszymi oporami. Rozwój i integrację wspomaga korzystne środowisko we wczesnym okresie życia, na które składają się wyzwania stosowne do stadium rozwoju, wsparcie oraz opieka rodziców, którzy potrafią i chcą wyrażać uczucia słowami. Te czynniki stanowią o pozytywnej pozytywnej regulacji afektu i homeostazie biologicznej, a zrównoważone środowisko wewnętrzne umożliwia konsolidację doświadczenia subiektywności pozytywnego poczucia własnego ,Ja".
Z perspektywy neuronauki psychoterapię można rozumieć jako szczególny rodzaj wzbogaconego środowiska służącego pobudzaniu wzrostu neuronów i integracji sieci neuronowych. Środowisko terapeutyczne dostosowuje się indywidualnie do objawów i potrzeb klienta. Sposób postępowania może wynikać z różnych teorii zmiany, lecz moim zdaniem wszystkie formy terapii, niezależnie od orientacji teoretycznej, są skuteczne w takim stopniu, w jakim przyczyniają się do rozwoju i integracji układu nerwowego. Rozwój i integrację w psychoterapii wspomagają:
1. Nawiązanie bezpiecznych relacji polegających na zaufaniu.
2. Zdobywanie nowych informacji i doświadczeń w sferze poznania, emocji, wrażeń i zachowań.
3. Jednoczesna lub przemienna aktywacja nieodpowiednio zintegrowanych lub rozszczepionych sieci neuronowych.
4. Umiarkowany poziom stresu lub emocjonalnego pobudzenia na przemian z okresami spokoju i bezpieczeństwa.
5. Integracja wiedzy pojęciowej z doznaniami emocjonalnymi i cielesnymi przez narracje konstruowane wspólnie z terapeutą.
6. Rozwój metod przetwarzania i organizowania nowych doświadczeń w sposób umożliwiający rozwój i integrację po zakończeniu terapii.

L. Cozolino, "Neuronauka w psychoterapii", Poznań 2002, s. 34

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pierwszy w Polsce autoterapeutyczny blog oparty na Racjonalno-Emotywnej Terapii Zachowań doktora Alberta Ellisa to w zamierzeniu jego twórców miejsce przyjaznych spotkań. Jesteśmy otwarci na Wasze, drodzy Czytelnicy, komentarze. Pamiętajmy jednak, by nie zawierały treści wobec kogokolwiek obraźliwych. Czekamy także na Wasze pytania. Postaramy się szybko odpowiedzieć:)