sobota, 23 lutego 2013

23. LUTEGO: ŚWIATOWY DZIEŃ DEPRESJI

Z okazji Światowego Dnia Depresji, naszym wszystkim Czytelnikom, polecamy znakomity artykuł  Judyty Sierakowskiej pt. "Depresja klowna", który 26.11.2011 roku ukazał się na łamach polskiego wydania Focusa. Nie załączamy zdjęcia skulonej w kącie postaci ani szyby zalanej kroplami deszczu. Proponujemy zaczarowaną skrzynię, z której wylatują kolorowe motyle. 
Jeśli czujecie, że od dłuższego czasu brakuje Wam sił, myśleniu o przyszłości towarzyszy pesymizm, a przebywanie w towarzystwie staje się nie do zniesienia - być może warto zgłosić się po pomoc. Przed wizytą u lekarza lub psychologa, możecie samodzielnie wypełnić tzw. Test na Depresję (tj. Skalę Depresji doktora Becka), którą pobierzecie, klikając tu: SKALA DEPRESJI BECKA.
Polecamy również SESJĘ 26, którą poświęciliśmy modelowi depresji według Aarona Becka. 
Życzymy każdemu z Was siły potrzebnej, by uwierzyć, że "to" wkrótce minie.


"DEPRESJA KLOWNA"

Na depresję cierpią Jim Carrey, Woody Allen, Hugh Laurie i Billy Cristal. James Belushi, symbol amerykańskiego humoru, pogrążył się w chorobie po śmierci starszego brata Johna, aktora komediowego, który przedawkował kokainę i heroinę. Belushi był tak załamany, że na pewien czas wycofał się z zawodu.
Na depresję najprawdopodobniej cierpiał również Alfred Hill, znany jako Benny Hill. Aktor pracował kompulsywnie i cierpiał z powodu samotności. Komik i aktor Robin Williams, który miliony widzów rozśmieszał do łez choćby w tytułowej roli w filmie „Pani Doubtfire”, załamania psychiczne okupił uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. „Często człowiek, który potrafi znakomicie panować nad emocjami innych, którego podziwiają za aktorski talent i który przede wszystkim daje siebie innym, zaczyna sobie uświadamiać, że jego życie poza ekranem i sceną nie jest takie jaskrawe, barwne. Nie wszystko się udaje i nie ma równowagi między dawaniem i otrzymywaniem” – ocenia Aleksander Korniejew-Stahl, psycholog i coach. Niektórzy nawet nazywają smutek ciemną stroną bycia komikiem.
CZYTAJ DALEJ...