czwartek, 31 stycznia 2013

SESJA 29: NOWE MYŚLI Z AUTOMATU


KRÓTKA POWTÓRKA
Nie każdy musi być prawnikiem czy lekarzem i to nie czyni nas paskudnymi małpami! Pamiętasz? To nie zdarzenia i fakty sprawiają nam ból, ale to, co na ich temat myślimy. Znowu kłania się nam alfabet ABCDE. Może zanim przeczytasz dzisiejszą sesję, spróbuj sobie go powtórzyć? Czy każdą z liter znasz na wylot i możesz recytować je obudzony w środku nocy? I co ważniejsze, kiedy dopadają Cię negatywne emocje, czy sięgasz po ten krótki alfabet? Jeśli nie, to czas spróbować!

DZISIEJSZA SESJA
Rozpoznawanie automatycznych myśli to ważny krok, by poprawić swoje samopoczucie i lepiej radzić sobie z problemami. Automatyczne myśli to te, które przychodzą nam do głowy spontanicznie w ciągu dnia i są kluczem do zrozumienia reakcji emocjonalnych. Mogą mieć postać zarówno słów, jak i obrazów czy wspomnień. W uświadomieniu ich sprzyja trening uważności dotyczący tego, co dzieje się w naszym umyśle. Bardzo często dzieje się tak, że pod pierwszą myślą, kryją się inne ważne, przekonania osoby na temat siebie, świata, innych ludzi.

W dzisiejszej sesji zaprezentujemy pytania pomocne w odszukiwaniu dodatkowych przekonań, które pomogą pełniej rozumieć swoje emocje.
Sięgnijmy do przykładu:
Marysia to studentka studiów doktoranckich z historii. Znajduje się właśnie w sali wykładowej i wsłuchuje się w prelekcję koleżanki z roku. Za chwilę sama stanie przed audytorium, którego teraz jest częścią i zaprezentuje swój referat dotyczący powstania styczniowego. W pewnym momencie czuje jakby zalewała ją fala smutku, co nie jest dla niej zrozumiałe. Następnego dnia w czasie sesji terapeutycznej wraz z psychoterapeutką podejmuje rozmowę o swoich odczuciach:


T: Co przyszło Ci do głowy zanim zaczęłaś się tak czuć?
M: Pomyślałam sobie: Jak ja wypadnę? Czy poradzę sobie?
T: Jakich obawiałaś się konsekwencji?
M: Pomyślałam, że nigdy nie będę tak swobodna przemawiając jak moja koleżanka. Ona jest zwyczajnie lepsza ode mnie.
T: Jeśli to prawda, co to mówiłoby o tobie?
M: Jestem po prostu beznadziejna w tym co robię. Nie umiem osiągnąć zawodowo żadnego sukcesu.
T: Co to mówi o twoim życiu, twojej przyszłości?
M: Nie zrobię na pewno żadnej kariery naukowej. Skończę w jakimś archiwum przerzucając papiery za marne grosze.
T: Jeśli to prawda, co może się zdarzyć najgorszego?
M: Będę sfrustrowaną życiem histeryczką. No i pewnie wszyscy ludzie będą trzymać się ode mnie z daleka, bo będą mieć mnie dosyć. Zatem nie dość, że będę mieć beznadziejną pracę, to będę też bardzo samotna…
T: Jakie wspomnienia czy obrazy przychodzą Ci na myśl w tej sytuacji?
M: Przypomniało mi się jak w liceum koleżanka z klasy wyrwała mi notatnik i przeczytała całej klasie mój wiersz. Wszyscy kładli się na ławkach ze śmiechu. A ja się rozpłakałam, wybiegłam z sali i przez kilka dni nie pojawiłam się w szkole.

Zauważmy jak postawienie kilku, tak naprawdę prostych pytań, pomogło Marysi dotrzeć do nowych, uaktywnionych w danej sytuacji przekonań. Nowo odkryte myśli stanowią istotny materiał do pracy nad zmianą destrukcyjnych przekonań.

ZADANIE DOMOWE
Za pomocą prezentowanych pytań przeanalizuj wybraną sytuację z ostatniego tygodnia, kiedy doświadczyłeś jakiejś nieprzyjemnej emocji. Jakie dodatkowe przekonania o sobie, o świecie i o innych ludziach odkrywasz stosując dodatkowe pytania?

(źródło: Umysł ponad nastrojem. Dennis Greenberger, Christine A. Padeski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pierwszy w Polsce autoterapeutyczny blog oparty na Racjonalno-Emotywnej Terapii Zachowań doktora Alberta Ellisa to w zamierzeniu jego twórców miejsce przyjaznych spotkań. Jesteśmy otwarci na Wasze, drodzy Czytelnicy, komentarze. Pamiętajmy jednak, by nie zawierały treści wobec kogokolwiek obraźliwych. Czekamy także na Wasze pytania. Postaramy się szybko odpowiedzieć:)