czwartek, 8 listopada 2012

SESJA 6: ZDROWE MYŚLENIE

KRÓTKA POWTÓRKA
Z poprzednich sesji wiesz już, że to nie wydarzenia decydują o doświadczanych przez Ciebie emocjach, ale przekonania o tych wydarzeniach. Twojego mózgu nie obchodzą ani trochę fakty. Tak – to prawda! Twój mózg jest ślepy na fakty. 

DZISIEJSZA SESJA
Mózg przetwarza jedynie Twoje przekonania i jest w stanie przetworzyć każdą Twoją myśl w wewnętrzną rzeczywistość emocjonalną. Dowody? Pomyśl, że Twój przyjaciel przyjeżdża do Ciebie w odwiedziny. Spędzacie miło czas. Wyjeżdżając przyjaciel obiecuje zadzwonić jak tylko dotrze do domu. Wiesz dobrze, że w ciągu 20 minut powinien być już na miejscu. Mija pół godziny. Przyjaciel milczy. 40 minut, 50 minut, a on nadal nie daje znaku życia. Decydujesz, ze zadzwonisz. Nie odbiera. To nie jest typowe dla niego. Po godzinie wykonujesz kolejny telefon. Cisza. Zaczynasz się niepokoić. Jeśli coś mu się stało? – zadajesz sobie pytanie. Wykonujesz kilka kolejnych telefonów, czas mija, a tu nadal cisza. Jest ciemno, a warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom, z nieba sączy się deszcz, nawierzchnia jest śliska. Łatwo o wypadek – myślisz.
Czujesz napięcie w ciele, szybciej bije Ci serce, żołądek nieprzyjemnie się zaciska. Nerwowo wykonujesz telefon za telefonem. Przez ułamki sekundy przewijają się Ci się w wyobraźni obrazy rozbitego samochodu, karetka jadąca na sygnale. W głowie masz już tylko jedno – wypadek. Musiało przydarzyć się coś złego. Niemożliwe, żeby zapomniał zadzwonić. Jest już późno, o tej godzinie trasa nie jest często uczęszczana. A jeśli uderzył w drzewo, a nikt nie wezwał pomocy. Muszę tam pojechać - stwierdzasz. Ubierasz się w pośpiechu. Serce wali jak oszalałe, żołądek zaciska się coraz mocniej.

Kiedy sięgasz po kurtkę zauważasz migający mały przedmiot leżący na stoliku w przedpokoju….Tak, to jego telefon! Wyciszony dźwięk sprawił, że nie słyszałeś dzwonka. Po prostu zostawił u Ciebie swoją komórkę. Włączasz komputer, znajdujesz maila z informacją, że przyjaciel jest już w domu i przyjedzie odebrać rano telefon. Wielka ulga.
W tej historii fakty były takie, że przyjaciel bezpiecznie dotarł do domu, a Ty przez około godzinę realnie doświadczałeś lęku i cielesnych objawów z nim związanych. Emocje, które Ci towarzyszyły były jak najbardziej logiczne i adekwatne, ale nie wobec faktów, które miały miejsce, tylko wobec Twoich przekonań. Twój mózg przetworzył w rzeczywistość emocjonalną to, co działo się w Twoich myślach w tamtym momencie.
Jeśli Twoje myślenie obfituje w niezdrowe przekonania bez wątpienia jesteś narażany na częste odczucie dyskomfortu psychicznego i nieustannie doświadczasz emocji, które mają destrukcyjny wpływ na Twoje zachowanie, uniemożliwiają Ci realizację wielu celów a nawet negatywnie odbijają się na Twoim zdrowiu.
W jaki sposób zatem rozpoznać, czy dana myśl/ przekonanie jest zdrowa?

Maxie C. Maultsby opracował 5 przejrzystych zasad zdrowego myślenia, które możesz śmiało stosować w celu weryfikowania racjonalności swoich przekonań.
Zdrowa myśl to taka, która spełnia co najmniej 3 z 5 zasad:
  1. Jest oparta na faktach
  2. Chroni życie i zdrowie
  3. Pomaga osiągać bliższe i dalsze cele
  4. Pomaga unikać niepożądanych konfliktów z innymi lub konfliktów wewnętrznych
  5. Pomaga nam czuć się tak, jak chcemy się czuć bez używania substancji psychoaktywnych

ZAPAMIĘTAJ! Zdrowe myślenie, to jednocześnie myślenie RACJONALNE. Zdrowy mózg nie gwarantuje zdrowego myślenia. Jedynie Ty sam możesz zagwarantować sobie zdrowe myśli.

ZADANIE DOMOWE
Pierwszym krokiem do uzdrowienia życia emocjonalnego jest umiejętność oceny własnych myśli pod kątem ich racjonalności. Przypomnij sobie sytuację, w której doświadczyłeś nieprzyjemnych dla siebie emocji. Zapisz skrupulatnie myśli, które wtedy Ci towarzyszyły. Spróbuj następnie ocenić każdą z nich za pomocą pięciu Zasad Racjonalnego Myślenia. Czy Twoje myślenie określiłbyś jako zdrowe?