poniedziałek, 26 listopada 2012

SESJA 11: PRAWDA, KTÓRA NIE JEST PRAWDĄ

KRÓTKA POWTÓRKA
Bardzo często usprawiedliwiamy swoją bezczynność brakiem zdolności, wiekiem, oczekiwaniem na inspirację. Odkładamy nazajutrz to, czego pragniemy, narzekając, że zmiany nie nadchodzą. Warto zatrzymać te pułapki myślowe jak kadr filmu i podjąć z nimi Dysputę! Pamiętamy nasz alfabet. Wiemy, że to nie A (aktywujące zdarzenie) wywołuje C (to, co Czujemy), ale B, czyli Błędne przekonania. Trzeba więc stawić im odpór w postaci ożywionej Dysputy. Tak wypracowuje się Efektywne myśli i działania.


DZISIEJSZA SESJA
Czy zawsze bezgranicznie ufasz swojemu umysłowi? Czy raz przyjętego poglądu nie poddajesz próbom? Czy to, że w coś mocno wierzysz (opierając się na swych przekonaniach) oznacza, że taka jest właśnie rzeczywistość?
Dziś zamiast opisem, posłużymy się obrazami.
Prawda, że górny odcinek jest dłuższy od dolnego?

A kolumny ustawiono rosnąco pod względem wysokości?

To prawda, że kreska postawiona głębiej jest  nieco dłuższa od tej na planie pierwszym?

A poniższy obraz przedstawia twarz staruszki?
Prawda jest taka, że ufamy temu, o czym jesteśmy przekonani, często wbrew swojemu interesowi i zdrowiu. Prawda jest również taka, że wszystkie powyższe odcinki są równe, a na obrazie jedni dostrzegą profil staruszki, inni zaś odwróconą twarz młodej kobiety z naszyjnikiem na szyi i odkrytym dekoltem. 
Prawdą jest wreszcie to, że potrafimy zinterpretować jedną informację na wiele różnych sposobów. Ważne jest zatem, aby wybierać te interpretacje, które przynoszą nam korzyść, dzięki którym jesteśmy spokojni i czujemy się lepiej. Pamiętajmy - zawsze jest inny punkt widzenia

ZADANIE DOMOWE
Zastanów się nad swoimi rdzennymi przekonaniami, a więc takimi, których jesteśmy absolutnie pewni. Poddajmy je testowi wytrzymałości. Czy istnieje inny punkt widzenia? Czy dany problem można postrzegać inaczej? Czy kto inny nie podszedłby do tej sprawy odmiennie? Czy naprawdę za każdym razem mamy do wyboru tylko jedno wyjście?